
Ígéretünkhöz híven visszatértünk a korábban megkezdett KRESZ ismétlés második részével. Valamivel szárazabb anyagnak nézünk elébe, de ugyanannyira fontos, hogy ezekkel a szabályokkal is mindenki tisztában legyen, pláne azok, akik az EuroFleet ebringáival szeretnének a jövőben suhanni.
Persze nem egy gyorstalpalót tartunk a kerékpározás szabályaiból A-tól Z-ig, csak szeretnénk néhány, szerintünk fontos példát kiemelni.
Az első KRESZ-szel kapcsolatos bejegyzés megírásakor vettük a legnagyobb „ütközési pontokat”, amik a bringások és a többi közlekedő közé szoktak beékelődni, most viszont részleteiben szeretnénk megismertetni a felelős kerékpározáshoz szükséges néhány fontos információt/betartandót.
Ugyan a korábbi bejegyzésünkben boncolgattuk a témát, de megmaradtunk az alapoknál. Tisztázzuk akkor, hogyan néz ki a kiépített kerékpárút fogalma.
1. Van a kizárólagos kerékpárút, amin nem kell osztozkodni sem gyalogosokkal, sem autósokkal, ebben az esetben nem sok kérdés van. Ilyen példásul a frissen elkészült Budapest-Balaton kerékpárút nagy része is. Ebben az esetben leginkább csak a kerekezésre kell koncentrálni, mellette a táj szépségei, amik elvihetik a figyelmet. Ezeket a kerékpárutakat rokkantkocsi és gépi meghajtású kerekesszék, vagy akár két kerekű segédmotoros kerékpárral is használhatjuk, ha ezt egyéb tábla nem tiltja. (§ A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet R. 13. §-a (1) bekezdésének e) pontja) sebességhatárokra ebben a formában nem tér ki a KRESZ, de tippem szerint nem mehet gyorsabban, mint a kerékpáros elméleti síkon. tehát 30 km/h
2. A másik gyakori jelenség a gyalog- és kerékpárút, ami gyalogos, a kerekesszék és a kétkerekű kerékpár közlekedésére kijelölt út. Ha a gyalogos és a kerékpáros forgalmat burkolati jel választja el, a céges ebike-oddal is a megfelelő oldalon kell bizony közlekedni.
3. Amennyiben a gyalogos és kerékpáros övezet/zóna táblával találkozol munkába menet vagy egy kirándulás alkalmával, érdemes a következő szabályokkal tisztában lenned: Kerékpárosoknak az út burkolati jellel elválasztott vagy eltérő színű burkolattal megjelölt részén kell közlekedni, legfeljebb 20 km/óra sebességgel. Az út egyéb részein a kerékpárosok – a gyalogosok veszélyeztetése nélkül – legfeljebb 10 km/óra sebességgel közlekedhetnek. A kerékpárosok számára kijelölt útfelületen a gyalogosok nem közlekedhetnek.
Nyilvánvalóan ezek az utak vagy zónák táblákkal vannak jelölve, úgy, ha véget érnek szintén tábla jelzi, érdemes tehát odafigyelni, és ezeken a szakaszokon kellő körültekintéssel suhanni.
4. Ami kevésbé egyértelmű, az az autóúton létrehozott nyitott kerékpársáv. Itt már érdemes óvatosabban közlekedni az eBringaFlottás kerékpároddal, mert gyakorlatilag a forgalomban aktívan veszünk részt, annak minden előnyét élvezve, de ugyanúgy a kockázat kabátot is magunkra öltjük. Főleg akkor igaz ez, ha a kerékpársáv a buszsávval együtt van kialakítva. Ilyen bringautak esetében találkozhattok a másik viszonylag friss és zavarba ejtő jelenséggel:
5. Ez az előretolt kerékpáros felállóhely. Ez miért jó? Jelző lámpás kereszteződésben a balra kanyarodást segíti, hiszen jobbra simán bekanyarodhatsz a sávodból, de a szembejövő forgalom már nagyobb falat lehet.
6. Szintén pedzegettük az egyirányú utcák témakörét, de mielőtt a bérelt ebringáddal nekilátsz Budapest belvárosában ámokfutkározni, ezt a bekezdést még olvasd el, hogy ne akaszd össze a bajuszt senkivel.
7. „Behajtani tilos”, tábla azt jelzi, hogy az egyirányú forgalmú útra a Te irányodból behajtani tilos. Ugyanakkor, ha alatta van a kiegészítés, hogy kivételt képez ez alól a kerékpár, akkor szabad a pálya. Persze kellő körültekintéssel. Ugyanez a helyzet, ha mindkét irányból tilos behajtani, (de kiegészítésben van például, hogy taxi, vagy engedéllyel …) akkor a kivétellel rendelkező gépjárművön kívül, bizony a bérelt bringáddal is meghódíthatod a területet. És minden egyéb kerékpáros is természetesen.
8. Amit fontos még megemlíteni, az a járdán történő kerékpározás témaköre. Szintén gyakori konfliktus forrás, ezért érdemes minden lekvárt a megfelelő polcra tenni. Ad1: gyalogos járda, tehát mindig nekik van elsőbbségük, akkor is, ha telefonnal játszanak stb…
Csak abban az esetben pedálozhatsz járdán, ha nincsen kijelölt kerékpárút, sáv, zóna vagy bármi a korábban felsoroltak közül, és az úttest kerékpározásra alkalmatlan.
Az erős forgalom nem számít alkalmatlannak. Plusz a 12 éven aluliakra tekintettel, Ők ugyancsak használhatják a járdát, hiszen számukra a főútvonalon nem megengedett, és ha gyakorló szülő vagy, bizonyára Te is jobban örülsz neki, hogy ezeket a határokat nem kell feszegetnie. Ilyen esetekben maximalizálva van a kerékpáros sebessége 10km/h-ban, és a gyalogosokat semmilyen formában nem akadályozhatják.
A békés együttélés jegyében úgy gondoljuk, hogy ezek teljesen korrekt és tartható szabályok, kérünk, ezek szerint járjatok el.
Sebességhatár gyorstalpaló
Mennyire is kaphat bele a szél a hajadba egy-egy eBringatúra vagy a napi ingázás alatt? Többször szóba került, hogy az EuroFleet tartósbérletes kerékpárjai 25km/h-ig segítenek a felhasználóknak (reméljük lassan neked is) a haladásban, viszont azt is le kell szögeznünk, hogy vannak esetek, amikor érdemes visszavenni a tempóból. És most nem az akkumulátor töltöttségének optimális kihasználása miatt, amiről korábban beszéltünk,à https://www.eurofleet.hu/ebringaflotta-hirek/hogyan-maximalizald-a-pedelec-ed-hatotavjat hanem azért, mert ránk is vonatkoznak sebességhatárok, amiket ahogy autóban ülve is, úgy jelen esetben is be kell tartanunk.
Lakott területen belül: 40km/h
Lakott területen kívül, utas nélkül sisakban: 50km/h
Lakott területen kívül, de sisak nélkül: 40km/h
Kerékpárúton: 30km/h
Gyalog és kerékpárúton közlekedve: 20km/h
Most, hogy az alapokat átismételtük, már csak készletes kerékpárjaink között kell körülnézned, melyik az, amelyik számodra a legmegfelelőbb, és márciustól már a saját flottás ebike-oddal szelheted a kilométereket. Pörgesd át készletes bérelhető kerékpárjainkat, válaszd ki a számodra megfelelőt az EuroFleet – MHC Mobility eBringaFlottájából!
Tekintse meg készletes eBringaFlotta ajánlatainkat!